Приключване на дебата относно новия бюджет на ЕС

След месеци на коментари и дискусии между различни участници Платформата за гражданска ангажираност приключи дебата относно новия бюджет на ЕС. Гражданите от цяла Европа споделиха идеите си за това как да се извлече максимална полза от всяко евро, да се гарантира, че бюджетът отразява различните нужди, и заедно да се преодолеят общите предизвикателства.
Предложенията, представени чрез платформата, обогатиха разискванията на Европейския граждански панел относно бюджета на ЕС и ще спомогнат за оформянето на начина, по който бюджетът се използва в бъдеще. Европейската комисия ще продължи да използва тази информация, за да насочва своите приоритети и да гарантира, че бюджетът е от полза за всички европейци.
Благодарим на всички, които участваха в този важен дебат. Вашето мнение е от значение и то помага за оформянето на решенията, които ще укрепят Европа за бъдещите поколения.
Щракнете върху „Научете повече”, за да видите цялата дискусия.
Защо обсъждаме европейския бюджет?

Европа се намира във време на дълбоки промени — за нашето общество и сигурност, за планетата и икономиката ни, както и за демокрацията и благоденствието ни. Можем да се справим с тези глобални предизвикателства само чрез съвместни действия от страна на всички европейци. А европейският бюджет е една от движещите сили на европейските действия.
Целта на европейския бюджет е да подкрепи нашите политически приоритети. Чрез обединяване на финансовите ресурси можем да отговорим по-добре на общите предизвикателства и да въздействаме положително и пряко върху ежедневието на гражданите.
През 2025 г. Комисията ще представи предложение за нов европейски дългосрочен бюджет, който ще се прилага от 2028 г. и ще бъде приет от Европейския парламент и държавите членки. Европейският дългосрочен бюджет изисква единодушното одобрение на всички негови държави членки и на мнозинството от членовете на Европейския парламент.
Това е възможност за постигане на съгласие по силен и модерен европейски бюджет, съобразен с нашите амбиции.
Какво ще направи Комисията със събраните идеи?
След приключването на дебата относно новия бюджет на ЕС, идеите, представени от гражданите на платформата, ще спомогнат за подготовката на следващите стъпки. Вашите виждания са от ключово значение, за да се гарантира, че европейският бюджет отговаря на истинските нужди и създава значима промяна. Европейската комисия ще вземе предвид тези мнения при изготвянето на своето предложение за новия бюджет на ЕС.
Хронология
- Февруари — майОнлайн дебат
Гражданите създават, коментират и гласуват на платформата за гражданска ангажираност чрез индивидуални коментари или в резултат на колективна работа, например под формата на проява с участието им.
- Март — майГраждански панели
Онлайн коментарите се обсъждат в дискусионни панели и накрая при изготвянето на европейските политики.
- ЮлиПредложение
Комисията публикува предложението за новия европейски бюджет.
Европейски бюджет: какъв е залогът?

Европейският дългосрочен бюджет определя размера на бюджета и за какво се изразходва той в продължение на няколко години. Настоящият дългосрочен бюджет е в сила от 2021 до 2027 г. и възлиза на 1,2 трилиона евро, което представлява приблизително 1 % от БВП на ЕС. Той се допълва с приблизително 800 милиарда евро от NextGenerationEU — временен инструмент за стимулиране на възстановяването от пандемията от COVID-19.
Европейският бюджет показа, че постига резултати в полза на гражданите. Например чрез финансиране на проекти и дейности в подкрепа на социалното и икономическото развитие на европейските региони, подпомагане на земеделските стопани и селските райони, опазване на околната среда и борба с изменението на климата, насърчаване на цифровия преход на нашите общества и подкрепа за научните изследвания и иновациите. През последните години той се превърна в нашето спасително звено по време на кризи — от пандемията от COVID-19 до руското нашествие в Украйна, за да подкрепим нашата енергийна независимост, както и Украйна.
Благодарение на подкрепата, предоставена от европейския бюджет:
- 87 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид са избегнати годишно.
- 16 милиона души са участвали в програмата „Еразъм“ от създаването ѝ през 1987 г.
- 5,8 милиона земеделски стопани са се възползвали от пряко финансово подпомагане по линия на общата селскостопанска политика през 2022 г.
Обществена онлайн консултация
В допълнение към дебата на тази платформа наскоро бяха проведени обществени консултации по темата, за да се събере допълнителна информация.